Samookaleczanie – co powinniśmy o nim wiedzieć?

Samookaleczanie to zamierzone, przeprowadzone z własnej woli i stanowiące niewielkie zagrożenie dla życia uszkodzenie własnego ciała. Pozbawione jest intencji samobójczej. Może przybierać różne formy: nacinanie skóry ramion, dłoni lub też nóg, twarzy, torsu, piersi; drapanie, nakłuwanie, dokonywanie poparzeń  wodą, parą wodną czy substancjami chemicznymi (Babiker i Lois, 2002).   Czy samookaleczanie jest częstym zjawiskiem wśród…

Szczegóły

„Okresowe ABC”

Nasza szkoła dołączyła do pilotażowego programu Kulczyk Foundation pod hasłem „Okresowe ABC”, którego celem jest przeciwdziałanie ubóstwu menstruacyjnemu oraz zwiększanie świadomości społeczności szkolnej na temat zdrowia menstruacyjnego. W toaletach pojawiły się specjalne tamponetki z bezpłatnymi materiałami menstruacyjnymi. Dodatkowo w szkole zostaną przeprowadzone zajęcia edukacyjne na temat zdrowia menstruacyjnego.

Szczegóły

W drodze ku refleksji …

Zapewne każdy zgodzi się, że warto być refleksyjnym. Oczekujemy, że taką cechą będą wykazywać się osoby dorosłe, a także dzieci. Temat refleksyjności ma jednak to do siebie, że trudno go opisać. Bo co w gruncie rzeczy przychodzi nam do głowy? Mieć własny rozum. Umieć wyciągać wnioski. Myśleć – najlepiej samodzielnie. Ale co to właściwie oznacza?…

Szczegóły

Pierwszy numer „DaVinciary” już dostępny!

Z radością informujemy, że nasza szkolna gazetka powraca do życia! Dzięki zaangażowaniu i kreatywności uczennic klasy 5, które wzięły sprawy w swoje ręce (pod opieką p. Agnieszka Wiercioch), „DaVinciara” znów cieszy oczy i serca naszej społeczności. W pierwszym numerze znajdziecie: – wywiady, – ciekawostki, – konkursy, – oraz wiele innych niespodzianek! Serdecznie gratulujemy dziewczętom z…

Szczegóły

Jak skutecznie łączyć naukę z odpoczynkiem?

Efektywne zarządzanie czasem nauki i odpoczynku jest kluczowe dla osiągnięcia sukcesu edukacyjnego oraz zachowania zdrowia psychicznego. Oto kilka sprawdzonych strategii, które pomogą Ci w optymalnym wykorzystaniu czasu i sprytnym „odzyskaniu” traconych codziennie minut a czasami nawet godzin! 1. Planowanie i organizacja Pierwszym krokiem do efektywnego zarządzania czasem jest stworzenie szczegółowego planu dnia. Ustal konkretne godziny…

Szczegóły

Rozpoczynamy rekrutację na rok szkolny 2025/26

W dniu 7 października rozpoczynamy rekrutację do klasy pierwszej szkoły podstawowej. Pierwszym etapem rekrutacji jest wypełnienie elektronicznego formularza, który będzie dostępny w dniach od 7 października do 28 października 2024 r. Szczegółowe informację i harmonogram rekrutacji znajdą Państwo na stronie: https://spdavinci.pl/zasady-rekrutacji-da-vinci/ Serdecznie zapraszamy!

Szczegóły

Tajemnica zaczytanych dzieci – jak pomóc dziecku odkryć radość z czytania?

Jedną z podstawowych umiejętności szkolnych jest umiejętność czytania. Tempo czytania oraz rozumienie czytanej treści mają bezpośredni wpływ na osiągnięcia edukacyjne. Brak tej umiejętności może wpływać na powstawanie zaległości w opanowaniu materiału edukacyjnego – uczeń potrzebuje więcej czasu na zapoznanie się z zadaniem, wymaga to od niego więcej wysiłku. Wyzwanie to może rodzić w nim frustrację…

Szczegóły

Kolorowe świadectwa

KOLOROWE ŚWIADECTWA – RÓŻNOBARWNE TALENTY Steve Jobs to człowiek, któremu trudno odmówić geniuszu. Wizjoner i twórca wytyczający nowe drogi, w szkole miał trudności, a po pierwszym półroczu rzucił uczelnię. Gillian Lynne genialna tancerka wciąż miała problemy w szkole, nie odrabiała zadań, nie radziła sobie z pisaniem i matematyką, wciąż przeszkadzała. Nauczyciele sugerowali rodzicom, by wysłać…

Szczegóły

Szkoła Da Vinci – liderem oceniania wspierającego!

XIII Salon Edukacyjny był niezwykle inspirującym i wartościowym wydarzeniem, które 7 marca br. zgromadziło blisko 200 nauczycieli w gościnnych murach Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Dyskusje i prezentacje prowadzone przez wybitnych specjalistów skupiły się na temacie rozwoju kompetencji uczniowskich w kontekście procesu uczenia się.   Uroczystego otwarcia konferencji dokonali dr Łukasz Cieślik – dyrektor…

Szczegóły

Terapia behawioralna, dobry sposób na dobre zachowanie

Jedną z częściej stosowanych metod w pracy z osobami ze spektrum autyzmu czy przejawiającymi trudne zachowania jest terapia behawioralna. Polega ona na teorii uczenia się, wzmacnianiu pożądanych zachowań przy jednoczesnym wygaszaniu tych nieprawidłowych.  Metoda ta wykorzystywana jest także w celu rozwoju komunikacji i po to, by doskonalić zdolności językowe. Dzięki niej można pracować nad poprawą…

Szczegóły

W jaki sposób kształtować i rozwijać zdrowe relacje dziecka z jego własnym ciałem?

Jednym z czynników mających wpływ na zdrowie psychiczne jest relacja z własnym ciałem. Kiedy jest ona pozytywna – może mieć znaczący wpływ na poczucie własnej wartości, stabilną samoocenę oraz dobry nastrój. Czym jest zdrowa relacja z własnym ciałem? Jest to jego akceptacja – tego jak wygląda, zmienia się, znajomość jego potrzeb oraz ograniczeń, umiejętność wsłuchania…

Szczegóły